Asi není třeba říkat, že mobilní telefon má dnes v podstatě každý, od dětí po seniory. Je tedy jen pochopitelné, že existuje tolik rozdílných typů. To však může způsobovat i problémy, neboť pro někoho, kdo se v těchto zařízeních vůbec nevyzná, nemusí být snadné vybrat ten správný model, který se pro něj bude hodit. Naštěstí existují určitá vodítka, která nám mohou pomoci.
V první řadě je nutné se zaměřit na věk vlastníka. Jde o dítě, pracujícího dospělého, nebo člověka v důchodu? Každý z nich potřebuje něco jiného. Například u dětí je mnohem větší předpoklad, že jej rozbijí nebo ztratí. Navíc si ještě neuvědomují nebezpečí, která na ně například na internetu číhají, nehledě na fakt, že mnohdy provádí různé vtípky, jako například volání na různá čísla. Proto je vhodné zvolit takový model, který má například rodičovský zámek, a u kterého můžeme například omezit čísla, na která může dítě volat. To, že by na něm neměl být přístup k internetu, je pak jasné.
Dospělý pak často využívá všech možností chytrého mobilu. Internet mnohdy nepotřebuje pouze k vlastní zábavě, ale také k zaměstnání. Často také provádí nejrůznější pracovní či soukromé hovory. Zároveň nemá příliš místa, takže by přístroj měl být spíše menší a užší. Pro takového člověka se skutečně hodí kvalitní chytrý telefon. Jen je potřeba dávat pozor, abychom se na něm nestali závislými.
Pokud jde o seniory, tak ti mají často problém pochopit moderní technologie. Mnozí z nich již také nemají nejlepší zrak. Pro ně je pak ideální přístroj, který je jednoduchý na obsluhu a zároveň má velkou klávesnici i displej, takže na něj i oni dobře uvidí. Pokud jde o internet, zde záleží na konkrétním člověku. I mezi seniory se najdou takoví, kteří se v něm bez problému orientují, a pro ně je rozhodně dobré, když jej mají vždy při ruce. Jistě, není vždy jednoduché sehnat model, který naše požadavky splňuje, avšak měl by se jim co nejvíce přibližovat.