Nenà jasnÄ›jÅ¡Ãho objektu ve vesmÃru, než je hvÄ›zda. Koneckonců i u té naÅ¡Ã, která má spÃÅ¡e průmÄ›rnou velikost a jasnost, si musÃme dávat pozor. ByÅ¥ je od nás vzdálena vÃce než 150 milionů kilometrů, stále jeÅ¡tÄ› se na nà nemůžeme podÃvat pouhým okem, aniž bychom neriskovali poÅ¡kozenà zraku.
Â
Dokladem jejich záře může být i to, že je vidÃme i pÅ™estože jsou svÄ›telné roky daleko. Je tedy zajÃmavé se zamyslet nad tÃm, z jakého důvodu vlastnÄ› takto zářÃ. Co způsobuje ono svÄ›tlo?
Â
Â
V prvnà řadÄ› vÃme, že to nenà oheň. Teplota je zde pÅ™ÃliÅ¡ vysoká na to, aby zde vznikl, nehledÄ› na fakt, že ten potÅ™ebuje kyslÃk. A ten u hvÄ›zdy nenajdeme. Jedná se totiž bez nadsázky o obřà nukleárnà reaktor, kde docházà k pÅ™emÄ›nÄ› vodÃku na hélium.
Â
A je to právÄ› tato chemická reakce, která způsobuje ono svÄ›tlo a teplo. PÅ™i Å¡tÄ›penà Äi fůzi atomů se totiž uvolňuje obrovské množstvà energie. Ta se následnÄ› projevuje hned nÄ›kolika způsoby, z nichž pro nás nejdůležitÄ›jÅ¡Ã jsou svÄ›tlo a teplo.
Â
Â
To ostatnÄ› můžeme pozorovat napÅ™Ãklad i pÅ™i dopadu atomové bomby, kdy v mÃstÄ› výbuchu dosahujà teploty skuteÄnÄ› velkých hodnot, nehledÄ› na onen známý oslnivý záblesk. A Slunce je mnohem, mnohem výkonnÄ›jÅ¡Ã než i ta nejvÄ›tÅ¡Ã lidmi vyrobená bomba, a navÃc pracuje kontinuálnÄ› po miliardy let.
Â
Nenà tedy divu, že hvÄ›zdy vydávajà tak silnou záři. OvÅ¡em to, že je v podstatÄ› tvoÅ™ena nukleárnà reakcà také ukazuje, jak nebezpeÄné ve své podstatÄ› jsou, a proÄ je ozonová vrstva obklopujÃcà naÅ¡i planetu tak důležitá. Bez nà bychom totiž byli v podstatÄ› konstantÄ› bombardováni radiacà v takovém měřÃtku, že by život nebyl v podstatÄ› možný.
Â
Ukazuje se tak, že vesmÃr je sice krásný, ale také nebezpeÄný. To, že se na naÅ¡Ã planetÄ› vyvinul život, lze považovat za svého druhu zázrak. MÄ›li bychom si jej proto vážit. ZatÃm totiž neznáme jinou planetu, kde by podmÃnky byly tak výhodné.