Koníčky jsou v podstatě nezbytnou součástí našich životů. Mnozí psychologové dokonce tvrdí, že jsou prakticky nezbytné pro náš dobrý mentální stav. Nelze se tedy divit, že každý z nás nějaký má, ať už jde o dítě či dospělého. Co nás však může udivit je to, jak moc se jednotlivé koníčky mohou mezi sebou lišit, ať už jde o unikátní koníček, nebo o jejich nezvyklou kombinaci. Proč tomu ale tak je? Důvodů zde máme hned několik.
Tím prvním je samozřejmě fakt, že každý z nás je jiný. Máme jinou povahu, jiné vrozené dispozice, baví nás jiné věci. To vše samozřejmě hraje roli v tom, jaký koníček pro nás bude nejlepší a jaký nás bude nejvíce bavit. Je tedy pochopitelné, že si jej vybíráme podle své nátury.
Ovšem to, co máme vrozené, není jediným faktorem. Záleží také na tom, v jakém prostředí vyrůstáme, ať už jde o to rodinné nebo kulturní, a s čím se seznámíme v dětském věku. Právě tehdy se totiž plně formuje naše osobnost a to, co od sebe očekáváme. A to má vliv i na to, co nás bude bavit. Pokud nás například rodiče vedou pouze ke čtení knih, pak je nepravděpodobné, že si zvolíme jako hobby organizovaný sport, a naopak.
Zmínit se však musíme také o naší finanční situaci. Mnohé koníčky jsou totiž velmi drahé, zvláště pak v dnešní době. Není tedy divu, že mnoho lidí zkrátka nemá peníze na to, aby jej mohla provozovat, nebo spíše provozovat jej v takovém měřítku, aby to mělo smysl. Asi těžko budete třeba sběratelem známek, pokud víte, že si nikdy nebudete moci dovolit žádné jiné než ty úplně nejlevnější.
Nelze se tedy divit, že každý člověk má v podstatě unikátní kombinaci koníčků a zájmů. Byť jsou totiž některé populárnější než jiné, stále platí, že každý z nás jej dělá svým osobitým stylem. Proto lze v podstatě říci, že každý z nás má své neopakovatelné zájmy a přístup k nim. A to je dobře. Variabilita je totiž kořením života.