Je smutnou pravdou, že nežijeme v dokonalém svÄ›tÄ›. Lidé nejsou pouze hodnÃ, mnohdy se stane, že provedou nÄ›co, nad ÄÃm nám zůstane rozum stát. Asi nejsmutnÄ›jÅ¡Ãm pÅ™Ãkladem jsou stÅ™elby na Å¡kolách. Zde je to o to horÅ¡Ã, že oběťmi jsou mnohdy dÄ›ti. Nenà tedy pochyb, že se jedná o tragédii, a lidé chtÄ›jà vÄ›dÄ›t, co k tomu daného ÄlovÄ›ka vedlo.
Â
Â
Mnohdy se pak objevujà názory, že jsou to videohry. Koneckonců v nich je násilà Äasto na dennÃm pořádku, takže nenà divu, že se ÄlovÄ›k rozhodne pÅ™enést jej i do reálného svÄ›ta. StÅ™Ãlà pÅ™ece v tom virtuálnÃm, tak proÄ ne zde. Když se na to podÃváme z tohoto úhlu pohledu, pak to dává smysl. Ukazuje se vÅ¡ak, že skuteÄnost je ponÄ›kud jiná.
Â
Pravdou totiž je, že už i dÄ›ti dovedou rozliÅ¡it mezi svÄ›tem ve hÅ™e a tÃm skuteÄným. NejrůznÄ›jÅ¡Ã stÅ™ÃleÄky pak využÃvajà Äasto k tomu, aby si vybili pocit frustrace a potlaÄené agrese způsobem, který nikomu neublÞÃ. VÄ›dà vÅ¡ak dobÅ™e, že stÅ™Ãlà pouze na virtuálnà postavy, nikoliv na skuteÄné lidi.
Â
Â
Naopak je pravdou, že lidé hrajÃcà v rozumné mÃÅ™e videohry jsou ve skuteÄnosti mnohem ménÄ› náchylnà k tomu, aby vzali pistoli a Å¡li nÄ›koho zastÅ™elit, pÅ™edevÅ¡Ãm pak proto, že vÅ¡echny své negativnà emoce vyventilujà ve hÅ™e. Nedržà je tak v sobÄ›, takže je mnohem ménÄ› pravdÄ›podobné, že pÅ™ekroÄà únosnou mÃru.
Â
VÄ›tÅ¡ina tÄ›chto stÅ™elců to dÄ›lá proto, že majà právÄ› tyto potlaÄené pocity. ÄŒasto jsou spojeny také s nÄ›jakou psychickou poruchou, i když tomu tak nemusà být vždy. Studie vÅ¡ak ukázaly, že spojitost s videohrami je v tomto pÅ™ÃpadÄ› neexistujÃcÃ.
Â
RozhodnÄ› se tedy nemusÃme obávat, že by nÄ›který z hráÄů pÅ™enesl svou vášeň i do skuteÄného svÄ›ta. Nenà to o nic vÃce pravdÄ›podobnÄ›jÅ¡Ã, než u kohokoliv jiného. NemÄ›li bychom tedy videohry hrané v rozumné mÃÅ™e démonizovat, neboÅ¥ naopak mohou lidem s problémy pomoci. A to je v dneÅ¡nà dobÄ› rozhodnÄ› vÃce než potÅ™eba.