Když jsem byl ještě malý, tak jsme v dílně měli spousty všelijakých šroubů a matiček a já nevím ještě čeho. Moc jsem tomu nerozuměl, a tak jsem to začal chápat až později. To už jsem věděl, že některé šroubky se dotahují šroubovákem a druhé zase imbusem. Ovšem tehdy to bylo všechno většinou na šroubováky, a ty druhé, to bylo spíše vzácností, stejně jako „křižáky“.
V současné době do této velké rodiny přibyly další, a to jsou takzvané hvězdičky neboli torxy. Ten, kdo už někdy pracoval se spojovacími materiály jistě ví oč kráčí a odborník by jistě dodal, že jde o označení pro zástrčné klíče, které mají tvar hlavy tvaru jako šesti-cípá hvězd. Nevím, co koho vedlo k dalšímu výzkumu, aby nám v tom udělal ještě větší zmatek. Ale je fakt, že to zde mezi námi je a my si na to musíme zvyknout. Je tedy přikoupit další kusy nového nářadí. Ne, nehledejte v krabici po dědečkovi, protože tam torxy mít nemůže S těmi totiž přišel až rok tisíc devět set šedesát sedm, takže předtím je nikdo mít nemohl.
Vruty do dřeva torx jsou velmi pevné a jejich způsob výroby zabraňuje v tak zvaném proklouzávání. V tom jsou právě lepší nežli jejich bitoví bratříčci. S těm prvně jmenovanými se setkáte skoro všude, kde se spojují kusy dřeva a kde je potřeba pevných spojů. Zde se není třeba obávat toho, že by spoje časem nějak povolily, nenecháme-li ovšem shnít samotné dřevo. Nebudeme-li například udržovat dřevěný plot, dřevo kolem vrutů časem docela vyhnije, za což ovšem vrut samotný tak nějak nemůže. Je třeba se prostě někdy postarat o pravidelnou údržbu. Vruty do dřeva torx se však samozřejmě používají i na vnitřní práci, například nábytek jimi spojená vydrží pravděpodobně navždy a vaši vnuci jej jen těžko budou rozebírat bez šroubováků s torxovými hlavami. A ještě rada na úplný závěr. Objednávejte si tyto vruty jedině zde přes odkaz v článku.